Nové Hrady - Hrobka a hřbitov
Stezka "Lidé a jejich krajina"
Návštěva hřbitova může být vzpomínkou na významné osobnosti novohradské historie. Ve spodní části najdete hrob popraveného starosty a náhrobek členů řádu servitů. Několik kroků před náhrobkem servitů odpočívá novohradský buquoyský archivář a autor knih o historii města a panství Nové Hrady, Anton Teichl.
Dominantou hřbitova je pseudogotická hrobka Buquoyů, která byla postavena v letech 1890 – 1892 dle návrhu pražského architekta Josefa Schulze (autor návrhu přestavby Národního muzea a budovy Rudolfina v Praze). Stavba velmi připomíná schwarzenberskou hrobku v Třeboni, liší se od ní především tím, že nemá podzemní krypty. Návrh J. Schulze stavebně provedl stavitel Karel Bůžek z Nových Hradů.
Buquoyská hrobka má dvě části – kryptu v přízemí a kapli v patře. Nad vchodem do kaple v patře stojí za povšimnutí mozaika, která byla zhotovena podle návrhu Maxe Švabinského.
V hrobce je dodnes uloženo osm rakví s tělesnými pozůstatky Buquoyoů (tři manželské páry) a jejich příbuzných – sourozenců z rodu Cappy. Další členové rodu Buquoyů zůstali uloženi v původní rodinné hrobce, kterou nechala zbudovat hraběnka Marie Magdalena v novohradském kostele. U vchodu do spodní části hrobky si můžeme prohlédnout znak hraběcí rodiny Buquoyů.
Vedle hrobky se nacházejí hroby padlých sovětských vojáků, kteří zahynuli v květnu 1945. Za hrobkou je záhadný náhrobek Gabriely z Thun a Hohenstein, hraběnky Longueval – Buquoy a hraběte Josefa z Thun a Hohensteinu. Proč se náhrobek nachází za hrobkou je zastřeno rodinným tajemstvím.
.
l.